Najważniejsze zasady projektowania publicznych terenów zieleni
Projektowanie publicznych terenów zieleni to spore wyzwanie ze względu na szereg kryteriów, do których muszą stosować się architekci. Jak proces ten wygląda w praktyce i na jakie czynniki zwraca się uwagę?
Projektowanie z myślą o ludziach
Trzeba pamiętać, że zieleń planowana na publicznych terenach miejskich ma służyć osobom, które będą z niej korzystać, czy to mieszkającym obok na stałe, czy przyjezdnym. Dlatego też przy projektowaniu publicznych terenów zieleni istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na otoczenie oraz jego przeznaczenie. Bez tego właściwie nie będzie możliwe stworzenie funkcjonalnej przestrzeni złożonej z roślin, choć oczywiście nie jest to jedyny czynnik brany pod uwagę.
W zgodzie z ograniczeniami natury
Etap planowania cały czas zazębia się z poznawaniem ograniczeń i szans, jakie daje dany obszar. Są to nie tylko czynniki ekologiczne, takie jak rodzaj gleby, nasłonecznienie i skład powietrza, ale również otoczenie. W przypadku tego ostatniego projektanci muszą zwrócić uwagę na to, co już otacza dany teren i co zrobić, aby całość prezentowała się później jak najbardziej spójnie.
Nie można zapomnieć też o wyzwaniach technicznych, w tym rozkładzie podziemnego zbrojenia. Jeśli bowiem zostaną nad nim zaplanowane skomplikowane układy roślinne i najbardziej okazałe gatunki, w przypadku jakiejkolwiek awarii, będzie trzeba liczyć się z koniecznością ich usunięcia. Dobry projektant musi więc wziąć pod uwagę takie czynniki i tak planować przestrzeń, aby na wypadek tego typu sytuacji zminimalizować szkodę dla terenu zieleni.
Pięknie i praktycznie
Podczas projektowania terenów zieleni bardzo ważne jest też to, aby tego typu obszary były możliwie łatwe w pielęgnacji. Jest to ważny czynnik dla zdecydowanej większości zleceniodawców tego typu przedsięwzięć, bowiem o tereny zieleni trzeba dbać, aby prezentowały się naprawdę okazale. Oczywiście nie można doprowadzić do nadmiernego rozproszenia roślin, ale też nie można przesadzić ze zbyt dużym ich zagęszczeniem. W tym ostatnim przypadku chodzi jednak nie tylko o kwestię praktyczną, ale również o to, że zbyt bliskie umiejscowienie roślin utrudni ich wzrost.
Proces projektowania terenów zieleni do użytku publicznego jest kompleksowy, a każdy etap procesu ściśle się ze sobą zazębia. Tego typu usługę oferujemy również w naszej pracowni, przede wszystkim dla Klientów z Gdańska i okolic.